Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi problemi genetik faktörlerden kaynaklanıyorsa, saç ekimi dışında günümüzde saç dökülmesini durdurmanın veya kaybettiğiniz saçları geri kazanmanın kesin bir çözümü yoktur. Bununla birlikte Saç Mezoterapisi ve PRP Tedavisi ile en azından saç dökülmesini yavaşlatmak mümkündür. Aynı şekilde aşağıda detaylandırarak belirttiğimiz gibi saçlarımıza iyi bakarsak, en azından saç dökülmesini azaltabilir, daha sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Saçlarınıza iyi bakın

Saç kurutma makinası ve fön kullanımını en aza indirmeye çalışın. Isı saç köklerini besleyen proteinleri güçsüzleştirmekte, saça şekilde vermek için kullanılan saç maşası gibi diğer aletlerde saç köklerini zayıflatarak dökülmelere sebep olmaktadır.

Saçlarınızı çok sık boyamayın. Günümüzde kullanılan hemen hemen bütün saç boyalarında kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin sık sık saç derisine nüfuz etmesi, saç köklerinin zaman içinde güçsüzleşmesine ve buna bağlı olarak dökülmelere neden olur. Mecbur kalmadıkça saçlarınızı boyatmayın.

Saçlarınıza doğru şekil verin. Saçlarınıza şekil vermek istiyorsanız, at kuyruğu veya sıkı saç örgüsü gibi saçınızı ve dolayısıyla saç köklerinizi geren saç modellerini her gün kullanmayın. Gerilen saç kökleri sürekli aynı şekile maruz kalırsa, bu yüzden zaman içinde dökülmeler yaşanabilir. Nasıl vücudumuz yorulunca dinlenme ihtiyacı hissediyorsak, saçlarımız da hisseder. Saçlarınızı mümkün olduğunca dinlendirmeye çalışın.

Saçlarınızı çok sık değil ama düzenli olarak yıkayın. Kafa derisinin temiz olması saç köklerinin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Saçınızın kendi yağına ihtiyacı olsa da fazlası zararlıdır. Yağlı ve bakımsız saçlar dökülmeye en müsait saçlardır. 2-3 günde bir mutlaka saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile hafifçe kurulayın. Saçlarınıza baskı yapmayın. Nazik olun. Aynı şekilde ince ve sık uçlu taraklar kullanmayın. Daha kalın ve geniş uçlu tarakları tercih edin.

Strese karşı önlem alın

Günümüzde saç dökülmesi sorununun en önemli sebeplerinden biri şüphesiz strestir. Stres sadece saçlarınıza değil, genel olarak bütün vücudunuza zarar verir. Özellikle günümüz şartlarında stresi kontrol etmek oldukça zordur ancak belli şeyleri yaparak stresi azaltabiliriz. Bu açıdan düzenli ve ideal uyku oldukça önemlidir. Uyku düzeninizi belli bir saate odaklamalı ve günlük ortalama 7-8 saat uyumalısınız. Aynı şekilde spor da kan dolaşımını hızlandırdığından hem strese iyi gelmektedir, hem de kan dolaşımı sayesinde saç köklerinin daha fazla beslenmesine sebep olmaktadır. Hayat şartları ne olursa olsun, her gün en azından yarım saat spora vakit ayırmalı, en azından düzenli yürüyüşlere çıkmalısınız.

Doğru beslenin

Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin saç dökülmeleri üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından çok sık dile getirilmektedir. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, saçlarınız da o kadar sağlıklı beslenir. Siz vücudunuza ne verirseniz, vücudunuz da saçlarınıza onu verir. Bu anlamda sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanında özellikle saçlara iyi gelen besinleri tüketmek, saç köklerinizi güçlendireceğinden dökülmelere karşı daha dirençli saçlara sahip olmanızı sağlar. Demir bakımından zengin besinler, protein, A ve C vitamini, omega 3, biotin ve çinko içeren besinler saçları besleyici özelliğe sahiptir. Fırsat buldukça bu besinleri günlük hayatınızda tüketmeye çalışın.

Bu saydığımız maddeler daha sağlıklı ve güçlü saç köklerine sahip olmanızı sağlar ancak saç dökülmesini durdurmak veya azaltmak için tek başına yeterli değildir. Mutlaka Saç Mezoterapisi veya PRP Tedavisi ile desteklenmelidir.