Bilinmesi Gereken ve Sık Sorulanlar

Saç ekimi operasyonları çok büyük oranda başarılı olmaktadır. Bunun temel nedeni ekim yapılan köklerin vücudunuzda dökülme genetiği olmayan köklerden alınmasıdır. Böylece vücudunuz bu kökleri reddetmez ve uzama işlemi başladığı zaman saç şekliniz kendi rengini, büyüme hızını ve kıvrımlarını korur.

Evet, kalıcıdır. Ekilen kökler testosteron hormonuna dayanaklı olduğu için dökülme riski taşımaz. Bundan dolayı ekilen saçlar sürekli ekildiği yerde kalacaktır.

Saç ekimi işleminde kökler genelde, dökülmeye karşı dayanıklı oldukları için iki kulak arasından ya da ense bölgesinden alınmaktadır.

Bu sayılar, hekiminiz tarafından operasyon yapılacak bölgeye aktarılması için önerilen kök sayısını, grefti ifade eder. Bir greftte, yani saç kökünde 2-3 civarında tel çıkma ihtimali olduğu için bu sayı ekimden sonra çıkacak olan saç teli sayısının, bu sayının 2-3 katı olacağı şeklinde değerlendirilebilir. Örneğin 3000 greft nakledildiği zaman çıkacak olan saç teli sayısı 10,000 civarındadır.

Tercihimiz FUE tekniğinden yanadır. Bu teknik halk arasında yeni teknik olarak da bilinir. Bu teknikte verici alandan mikro-cerrahi yöntemlerle kök alınır. Alınan kökler teker teker saç kaybı yaşanan bölge veya bölgelere aktarılır. Bu tekniği kullanmamızdaki sebep geride iz bırakmaması ve anatomik bütünlüğü korumasıdır.

Operasyon sonrasından genellikle ağrı ve sızı şikayetleri olmaz. Nadiren ilk gecede hafif bir ağrı görülmektedir. Bu ağrı da genel kullanıma uygun ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilmektedir.

Bu süre hastanın ihtiyacına göre değişir. Örneğin 1000 greft yaklaşık 2-3 saatte ekilebilmektedir.

Saç ekiminde yaş sınırı yoktur. Dökülme farkına varıldığı andan itibaren bu operasyon gerçekleştirilebilir. Doktorların önerisi çevre tarafından fark edilmeye başlanmadan operasyonun yapılmasıdır.

Bu tekniğin kullanılabilmesi için saçların kestirilmesi zorunludur. Saç köklerinin verimli bir şekilde alınabilmesi için saç derisinin gözle görülebilir olması birinci şarttır. Yani bu işlemi uygulatmak isteyen hastanın saçlarını 1 numara kestirmesi gerekmektedir. Ancak uygulama alanı azsa ve az köke ihtiyaç duyuluyorsa saçlar kesilmeden şerit halinde saç alımı yapılabilir. Diğer saçlar kesilen yerin üzerini kapatacağı için kesilen alan belli bile olmayacaktır.

Saç ekiminin belirli bir mevsimi yoktur fakat operasyon sonrası 1-2 hafta süreyle deniz, havuz ve güneş yasaktır. Bundan dolayı yaz aylarında bu operasyonu yaptırmak sosyal açıdan zorlayıcı olabilmektedir.

Gerek görüldüğü takdirde 3 – 4 kez tekrarlanmasında sakınca yoktur.

Saç ekimi teknikleri tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde risk arz etmemektedir. Fakat her hastanın fizyolojik özellikler farklı olduğu için doğan sonuçlar da farklılık göstermektedir.

Saç ekimi işlemlerinde FUE tekniği tercih ettiğimiz için iz kalması söz konusu değildir.

Saç ekimi operasyonundan sonra 2. gün işe dönmek mümkündür. İş gücü kaybı oluşmaz. Fakat ilk hafta içerisinde saç derisinde kırmızı noktalar ve kabuklaşma gözükebilir. İlk haftadan sonra bu durum hızlı azalmaya başlar. Saç ekimi sonrasında yapılması gereken özel bir bakım yoktur.

İlk bir haftalık iyileşme sürecinden sonra devam eden 3 aylık süreçte uzama görülmeye başlar. Genelde hastalar ilk aylar boyunca oluşan saç dökülmelerinden dolayı panik yaparlar fakat bu gayet normal bir süreçtir. Birinci yıl tamamlandığında genelde nihai sonuca ulaşılmış olur.

Saç ekiminde en önemli faktör saçın doğal gözükmesidir. Alınan kökler zaten sizin saçlarınızın kökleri olduğu için renk, kıvrım ve uzunluk gibi sorunlar yaşanmayacaktır fakat saçın doğallığı gösteren en önemli şeylerden bir diğeri ise saç çizgisidir. Uzman bir estetik cerrah saç çizgisini ayarlayabilmekte ve operasyonu optimum verimlilikte tamamlayabilmektedir.

Saç ekimi sırasında mevcut saçlar zarar görmez fakat bariz oranda seyrelme olmayan kişilere saç ekim operasyonu önerilmemektedir. Saç seyrelmesi az olan kişiler ilk başta diğer tedavi yöntemlerine başvurmalılardır.

+90 545 892 82 82

WhatsApp'tan fotoğraflarınızı gönderin, uzmanımızdan online bilgi ve fiyat alın.
Ücretsiz

Sizi Arayalım

Formu doldurun ve uzman ekibimiz bilgi için sizi arasın.
Ücretsiz

Saçınız Ömür Boyu Garantilidir

Yaptığımız işin kalitesine güveniyoruz ve bu nedenle Türkiye’de saç ekimi yaptırdığınızda, tarafımızdan nakledilen saç köklerine ömür boyu garanti veriyoruz.

Uzmanlarımızın basit talimatlarını takip ettiğiniz takdirde ömür boyu kalın ve sağlıklı saçlara sahip olmanız garanti edilir.